Poškodovanih podzidkov ne opazimo le na starih stavbah, ampak tudi na novogradnjah. V večini primerov se poškodbe pojavijo zaradi vlage, saj je podzidek izpostavljen večjim obremenitvam kot preostali deli fasade.
Zaradi omenjenih razlogov moramo popravek podzidka opraviti načrtno in zelo previdno. Pri tem moramo opredeliti vse primerne materiale in zaščitne ukrepe. Za izpolnitev posebnih zahtev moramo uporabiti posebne vodoodbojne omete za podzidke, kot je npr. omet za podzidek RÖFIX 525.
Poškodbe v podzidku stavbe lahko dolgoročno preprečimo, če območje podzidka pred njegovo vgradnjo načrtujemo v skladu z načeli stroke, nato pa vgradnjo strokovno izvedemo in podzidek vzdržujemo.
V ta namen moramo med drugim upoštevati sledeče napotke:
Po odstranitvi starega ometa in vseh nečistoč iz fug moramo v višini do največ 10 cm od tal izvesti postopek hidroizolacije s pomočjo hidroizolacijske mase RÖFIX 636, in sicer v obliki črke „L“, tj. 10 cm po zidu in po podlagi ter v debelini, v kateri bomo v naslednjem koraku nanesli paroprepustni omet RÖFIX 650, s katerim bomo prekrili predhodno nanešeno plast RÖFIX 650, nato pa moramo na paroprepustni omet iz zunanje strani nanesti še dodatno zaščitno plast hidroizolacije RÖFIX 636, ki naj ponovno poteka v višini 10 cm od tal.
Če želimo pridobiti finejšo strukturo, na omet RÖFIX 650 nanesemo paroprepustni fini zaključni omet RÖFIX 341.
Če se za to pojavi potreba, na zid nanesemo sanacijski obrizg RÖFIX 671, ki naj prekriva 60 % površine zidu, ki ga moramo sušiti najmanj 3 dni.
1. korak: Za paroprepustni omet uporabimo RÖFIX 650, ki ga nanesemo v enkratnem nanosu z debelino 2 cm (tj. skupaj največ 4 cm), pri čemer se na dan posuši 1 mm ometa.
2. korak: Če želimo pridobiti fini omet, uporabimo RÖFIX 341 (bele barve) v nanosu z debelino do približno 3 mm in ga sušimo najmanj 5 dni.
3. korak: Nanesemo silikatno barvo RÖFIX PE 225 RENO 1 K.